Gå till innehåll
Svenska Konståkningsförbundet
Svenska Konståkningsförbundet

Startar: 29/04 18:00

Slutar: 29/04 19:30

Klubbforum-Ungas Delaktighet

Säsongens avslutande Klubbforum är på temat Ungas Delaktighet och genomförs i samarbete med Ungdomskommittén. Datumet är 29:e April 18.00-19.30

Tillfället riktar sig till alla i er förening som vill veta mer om och bidra till samtalet omkring Ungas Delaktighet, allt från styrelsemedlemmar, tränare och aktiva åkare. Genom att samla olika perspektiv vill vi skapa ett forum där vi kan lära av varandra och få en bättre förståelse för vad som fungerar – och vad som kan utvecklas.

Vi kommer att ta del av information från Ungdomskommittén med exempel på vilket stöd som finns och hur man kan engagera unga. Tillsammans diskuterar vi sen vilka positiva effekter ett ökat ungdomsengagemang kan ge, samtidigt som vi lyfter hur ni arbetar idag och utforskar hur ungas röster kan få större utrymme och påverkan i verksamheten.

Vi kommer att använda Mentimeter under mötet för att samla era erfarenheter och idéer, som sedan diskuteras i helgrupp. Vi rekommenderar att ni deltar i mötet från en dator, en mobil enhet kan däremot med fördel användas för att skriva in svaren i Menti.

Datum: 29:e april 2026
Tid: 18.00–19:30
Plats: Digitalt via Teams

Sista dag för anmälan: 28:e april

Startar: 29/04 18:00

Slutar: 29/04 19:30